1 YAZAR 10 KİTAP 100 OKUL 10000 ÖĞRENCİ

ULUSLARARASI TEKNOLOJİK EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER BİRLİĞİ

“1 YAZAR 10 KİTAP 100 OKUL 10000 ÖĞRENCİ”

USTEK, çevre bilincini artırmaya yönelik sosyal çalışmalar kapsamında “1 Yazar 10 Kitap 100 Okul 10000 Öğrenci Projesi” hazırlıklarına başladı.

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Genel Başkan Yardımcısı Ali Karadeniz tarafından yürütülecek proje doğrultusunda, çevre konusunda yazarlığını yaptığı 10 kitabın, 100 okuldaki 10 bin öğrenciye ulaştırılması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile USTEK tarafından ortaklaşa yürütülmesi planlanan proje doğrultusundaki çalışmalara start verildi.

USTEK Genel Başkan Yardımcısı Ali Karadeniz, yazdığı 10 kitaptan oluşan serinin ay sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, kitapların yazım işinin ardından ilgili bakanlıklarla konunun istişare edileceğini kaydetti.

“Ağaç yaşken eğilir” atasözünden de anlaşılacağı gibi küçük yaşlardan itibaren eğitime önem verilmesi gerektiğine dikkati çeken Ali Karadeniz, ilköğretim ve ortaokul çağındaki öğrencilere çevre bilincini oluşturma ve yaşamları boyunca yaşanabilir bir çevre için gönüllü birer çevreci oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğrencilere yönelik bir proje olacağının altını çizen Karadeniz, proje kapsamında protokol yapılması halinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek 100 okula bizzat giderek öğrencilere çevre konusunu anlatacağını, yazdığı çevreye yönelik eğitici 10 kitabı ise 10 bin öğrenciye ücretsiz dağıtılacağını bildirdi.

USTEK Genel Başkan Yardımcısı Karadeniz, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğrencilerin bilgiye ulaşma ve metropol şehirlerin imkanlarından mahrum kaldığına dikkati çekerek, projenin bu bölgelerde uygulanmasının önemine dikkati çekti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığında görevlerde de bulunan Ali Karadeniz, bilgi ve birikimleri doğrultusunda topluma katkı sağlamak için bu sosyal projeyi geliştirdiğini bildirdi.

Ali Karadeniz şunları kaydetti:

“Bizler emanet aldığımız çevreyi daha yaşanabilir bir hale getirerek, gelecek neslimize devredeceğiz. Ancak gelecek neslimizin sahibi şimdiki çocuklarımızın da çevrenin önemini kavraması, şimdiden sahip çıkması gerekmektedir. Bizler çocuklarımıza sadece yaşanabilir bir çevre bırakmakla kalmayıp, çevrenin önemini bilen bir gençlik yetiştirmekle de mükellefiz. USTEK olarak, sosyal sorumluluğumuz gereği böyle bir çalışma başlattık. Kitapların yazımı tamamlanmasının ardından ilgili bakanlıklarla protokoller yaparak, projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

“1 Yazar 10 Kitap 100 Okul 10000 Öğrenci” projesinin yaklaşık olarak bir eğitim ve öğretim dönemini kapsayacağını belirten Karadeniz, bizzat 100 okula giderek öğrencilerle yüz yüze görüşeceğini, 10 bin kitabı ücretsiz dağıtmayı hedeflediğini kaydetti.