USTEK’TEN SEKTÖREL KÜMELEME ATAĞI

USTEK’TEN SEKTÖREL KÜMELEME ATAĞI

-Yerli sanayinin kalkınmasına öncülük yapmayı hedefleyen USTEK, Sektörel Kümelenme konusunda istişare toplantısı yaptı.
-USTEK, yerli üretimi artırmak ve uluslararası ekonomi alanında Türk yatırımcılarını rekabet edebilecek seviyeye getirmek amacı doğrultusunda adım atma kararı aldı.
Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Genel Başkanı Şükrü Özek, Genel Sekreter Yalçın Bayar ile Denetleme Kurulu Üyesi Mustafa Aydınalp, Çankaya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ile Birliğin Ankara Çukurambar’daki merkezinde istişare toplantısında bir araya geldi.
Türkiye’ye “Kümeleme” kavramını ilk getiren ve başarılı uygulamalara imza atan Prof. Dr. Güvenç, bilgi ve tecrübelerini USTEK üst yönetimine aktardı.
Başka ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerde uygulanan Kümeleme Modeliyle yerel kalkınmanın mümkün olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Güvenç, bu sistemin her sektöre uygulanması gerektiğini, iş ve güç birliği oluşması için USTEK’in öncülük yapabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Güvenç, ortak akıl kullanan ülkelerin dünya lideri olduğunu anımsatarak, işletmelerin üretim, maliyet, tanıtım, pazarlama, performans, tüketiciye ulaşma konularında ortak hareket etmeleri gerektiğini, sektörel kümeleme oluşturulması halinde bütün ihtiyaçlarını ve eksikliklerini güç birliği ile aşabileceklerini kaydetti.
-BÜYÜK ADIMLAR ATACAĞIZ
Genel Başkan Şükrü Özek, USTEK olarak halkın refah seviyesini artırması, sektörlerin uluslararası alanda rekabet gücüne kavuşması, katma değeri olan ürünlerin ülkemizde üretilmesine yönelik hedeflerine değinerek, bu hedefler doğrultusunda her türlü girişimin içinde bulunacaklarını bildirdi.
“Ülkemiz için varız” diyen Genel Başkan Özek, ülke menfaatleri doğrultusunda her türlü büyük projelere imza atacaklarını vurguladı.
Özek, “Biz USTEK olarak, taşın altına sadece elimizi koymadık, ülkemiz için taşın altına başımızı koymaya hazırız. Gecemizi gündüzümüze katıp, ülkemizi dünyada söz sahibi yapana kadar, lider ülke olana kadar çalışmak için yola çıktık. Büyük ve cesur adımlar atacağız” dedi.
USTEK’in teknoloji, ekonomi ve kültürel değerleri kapsayan projeleri hakkında bilgi veren ÖZEK, üniversite/sanayi/sivil toplum kuruluşları olmak üzere üç sac ayağıyla projeler geliştirerek uygulayacaklarını, bu projeler doğrultusunda ülkeye katma değer sağlayacaklarını bildirdi.
-PROJE BANKASI OLUŞTURULACAK
Genel Sekreter Yalçın Bayar, USTEK olarak ulusal ve uluslararası projeler uygulayacaklarını, bunun yanı sıra USTEK bünyesinde Proje Bankası oluşturacaklarını kaydetti.
Birlik üyelerine yönelik açacakları kursla her bir üyenin proje üretme konusunda eğitim verileceğini belirten Bayar, üretecekleri projelerin oluşturacakları Proje Bankası’nda biriktirileceğini, isteyen herkesin bu projelerden faydalanmasını sağlayacaklarını söyledi.
Genel Sekreter Bayar, kısa zamanda çok büyük projelere imza atacaklarını vurguladı.

-İCAT ÇIKARACAĞIZ
USTEK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Aydınalp ise birlik olarak hedeflerinin büyüklüğüne dikkati çekti.
Ülkeyi kalkındıracak, kalkınmasına katkıda bulunacak, ihtiyaçları giderecek ve ülkeye katma değer sağlayacak girişimlerde bulunacaklarını belirten Aydınalp, “Biz USTEK olarak ‘icat’ çıkaracağız. Büyük bir kesim, icat çıkarılmasını istemez ama biz icat çıkaracağız. Yeter ki ülkemiz ve halkımıza faydalı olacak bir faaliyet olsun. Biz bu icatları bulup, ülkemizin hizmetine adayacağız” diye konuştu.
Yaklaşık iki saat süren istişare toplantısında, yapılabilecek ve girişimde bulunabilecek bazı konular belirlendi.
Sektörel Kümeleme konusunda en fazla ihtiyacı bulunan sektörler belirlenerek, ikinci toplantıda sektör bazında konular ele alınacak.