TANZANYA’DAN USTEK’E DAVET

ULUSLARARASI TEKNOLOJİK EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER BİRLİĞİ

Tanzanya Hükümeti, Türk iş adamlarının ülkelerinde yatırım yapmalarına öncülük etmesi için USTEK’ten yardım talep etti.

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Genel Başkanı Şükrü Özek, Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Genç, Tanzanya Hükümeti heyetiyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ocak’ta gerçekleştireceği bazı Afrika ülkelerine ziyareti öncesi Ankara’ya gelen Tanzanya Hükümet yetkilileri, Wyndham Otel’de USTEK üst yönetimiyle görüştü.
Tanzanya Hükümet Sözcüsü Modbhare Matinyi, Tanzanya’nın coğrafi konumu, ekonomisi ve nüfusu hakkında bilgi verdi.
Matinyi, 52 milyon nüfuslu Tanzanya’nın Afrika Birliği Örgütü (ABO), Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ile Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA) üyesi olduğunu belirterek, bu birliklere üye ülkelerle birlikte toplam 400 milyonluk nüfusu bulunan Afrika ülkeleriyle ticaret yaptıklarını kaydetti.
Hint Okyanusu’na sınırı bulunan Tanzanya’nın diğer komşusu Ruanda, Kenya, Uganda, Buruni, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Malavi ve Mozambik’in ticari geçiş güzergahı olduğunu bildiren Matinyi, bu nedenle Tanzanya’nın ticaret merkezi olduğuna dikkati çekti.
Tarım sektöründeki patansiyele ilişkin bilgiler veren Matinyi, Türk yatırımcılardan sanayi ve teknoloji alanında yatırım yapmalarını istediklerini söyledi.

USTEK’E DAVET

Genel Başkan Özek, USTEK’in ulusal ve uluslararası yatırımcılara öncülük yaparak, yatırım alanları, ihracat ve ithalat konusunda destek olduklarını bildirdi.
Özek, Türk yatırımcıların Tanzanya’da yatırım yapmaları için girişimde bulunabileceklerini belirterek, “Türkiye ve Tanzanya ekonomisine katkıda bulunacak her türlü girişimin öncülüğünü yapmaya hazırız” dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Genç ise özel sektörler arasında ortaklık kurularak yatırım yapılabileceğine dikkati çekerek, Tanzanya’ya eğitim, inşaat ve teknoloji alanında katkı sağlayabileceklerini söyledi.
Tanzanya Hükümet Sözcüsü Matinyi ise USTEK’i Tanzanya’da görmek istediklerini belirterek, ülkelerine davet etti.
USTEK bünyesindeki ve temsil edeceği sektörlerdeki işadamlarıyla birlikte ülkelerinde misafir etmekten onur duyacaklarını belirten Matinyi, bu yıl içerisinde tekrar heyetler arası bir araya gelmek arzusunu dile getirdi.
Genel Başkan Özek, konuyu USTEK çatısı altındaki İş Konseyi ile değerlendireceklerini, ilk fırsatta Tanzanya’yı ziyaret edeceklerini bildirdi.
Toplantıya MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Akçin, TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kula ile USTEK Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Eyüphan Kılıç da eşlik etti.