USTEK’İN ALTIN ÇAĞRISI BASINDA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

HALKA ALTIN ÇAĞRISI

USTEK, dövizini bozdurup altın alan vatandaşların, altınlarını evlerinde değil bankalarda muhafaza etmesi çağrısında bulundu.
Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Genel Başkanı Şükrü Özek, Türk parasını değersizleştirme çabalarına karşın halkın kendi parasına sahip çıktığını belirterek, dövizini bozduran vatandaşların yatırım olarak altına yöneldiğine dikkati çekti.
Özek, USTEK’in Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrılarını desteklediklerini belirterek, Türk Lirası’nın değer kazanmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.
Türkiye’nin gelişmesini önlemek isteyen dış güçlerin ekonomik yönden ülkemizi kıskaca aldığını vurgulayan Özek, 15 Temmuz’da kendini bir kez daha dünyaya ispatlayan Türk Milleti olarak bu oyunu da bozacaklarını söyledi.
-Bankalara yatırın
Kuyumcudan aldığı 22 ayar bilezik, çeyrek veya ata lira gibi altın alan bazı vatandaşların, bu yatırımlarını ev veya işyerlerinde tutmalarının sakıncalarına değinen Özek, şunları kaydetti:
“Yastık altında tutulan altının ne ekonomiye ne de Türk lirasının değer kazanmasına faydası olur. Altınların finans sistemine dahil edilmesi kaçınılmazdır. Elinde altın bulunduran vatandaşların bu altınlarını bankaların altın hesabına yatırmaları gerekmektedir. Altınların bankada tutulmasıyla ülke ekonomisine katkıda bulunmak mümkündür. Yastık altında tutulan altın, finans sisteminde yok hükmündedir.”
USTEK Genel Başkanı Özek, Türk Lirası’na değer kazandırılması kapsamında eldeki tüm dövizlerin bozdurulması, bu yatırımın bankalardaki altın hesaplarına yatırılması gerektiği çağrısında bulundu.
-Hırsızlığa karşı uyarı
Altınların ev veya işyerlerinde muhafaza edilmesinin güvenlik sorunu da oluşturabileceğine dikkati çeken Özek, ileride olası hırsızlıklar karşısında mağduriyetler yaşanabileceğini bildirdi.
Şükrü Özek, “Olası bir hırsızlık, evinde veya işyerinde altını bulunanları üzebilir. Ne kadar güvenli yere saklanırsa saklansın, hırsızlar kullandıkları dedektörlerle altınları bulabiliyor. Mağduriyet yaşanmaması ve yılların alın teri birikimlerini kaybetmemeleri için elinde altın bulunduran halkımızın, tedbir alması gerekir. En iyi tedbir ise hemen her bankada bulunan altın hesaplarına bu altınlarını yatırmalarıdır” diye konuştu.