USTEK’TEN PLAKET

ULUSLARARASI TEKNOLOJİK EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER BİRLİĞİ

USTEK Üst Yönetimi, Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu’nu makamında ziyaret ederek, plaket verdi.

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Genel Başkanı Şükrü Özek, USTEK Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Genç, USTEK Genel Sekreteri Yalçın Bayar ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Eyüphan Kılıç, Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu’nu ziyaret etti.

USTEK olarak ilk resmi ziyaretini Bakan Yardımcısı Yavilioğlu’na yapan Yönetim Kurulu, Birlik hakkında bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, USTEK heyetini ağırlamaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, kendisinin sivil toplum kuruluşlarındaki tecrübelerini paylaştı.

Yavilioğlu, USTEK’e ve benzer birliklere büyük görevler düştüğünü belirterek, Türkiye’ye yönelik yaşanan dış baskıların küresel ölçekte değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

ABD gibi küresel güçlerin Brezilya’da başarılı olduğunu, Endonezya, Malezya gibi birçok ülkede de baskılarını artırdığını anımsatan Yavilioğlu, “Küresel güçlerin baskısı sadece Türkiye’ye yönelik değil. Türkiye ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler her zaman ABD gibi güçlerin hedefi olmuştur. Türkiye’de başarılı olmaları halinde bundan tüm Ortadoğu etkilenecektir. Onun için ellerindeki tüm argümanları kullanmaktan geri durmuyorlar. Günümüzde yaşadıklarımız, ülkemizin daha da güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini sağlayacaktır. Türkiye’nin başarılı olması, sadece bizim zaferimiz değil aynı zamanda Ortadoğu ve Asya ülkelerinin de zaferi olacak” diye konuştu.

-“Uluslararası projelere imza atacağız”

USTEK Genel Başkanı Şükrü Özek, birlik olarak teknoloji, ekonomi ve kültür alanında zengin içerikli projelerin altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, USTEK olarak uluslararası önemli projelere imza atacaklarını kaydetti.

Türkiye’nin USTEK gibi birliklere ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Özek, sektörlerin kalkınmasında önemli rol üstleneceklerini, bu kalkınmayı uluslararası alana taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

Bazı Ortadoğu ve Asya ülkelerinin yeraltı kaynaklarının batılı ülkeler tarafından sömürüldüğüne dikkati çeken Özek, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin birlikte hareket ederek küresel güçlere karşı durmaları gerektiğini, bunun için de USTEK olarak önemli projeler üreteceklerini kaydetti.

 

-“Birlikten güç doğar”

USTEK Genel Sekreteri Yalçın Bayar, Türkiye’de 43 birliğin bulunduğunu belirterek, uluslararası alanda faaliyet gösteren bazı birliklerin kamuya ait olduğunu, ilk sivil toplum kuruluşu USTEK’in bu alanda ilk birlik olduğuna dikkati çekti.

Birlik üyeleri arasındaki birlik ve beraberliğe değinen Yalçın Bayar, “birlikten güç doğar” ilkesiyle yola çıktıklarını, birlik içerisindeki birbirinden değerli üyelerin katkıyla ülkeye katkı sağlayacak projelere imza atacaklarını kaydetti.

Kısa sürede “kamu yararına” statüsünü kazanmayı hedeflediklerini kaydeden Bayar, Bakan Yardımcısı Yavilioğlu’ndan desteklerini sürdürmelerini istedi.

 

-“İş adamlarına öncülük yapacağız”

USTEK Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Genç ise küresel güçlerin ekonomik baskı kurmaya çalıştığı ülkemizin bu tür krizleri aşmasında Türk iş adamlarına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Genç, USTEK olarak hükümet ile halk arasında bir köprü vazifesi üstlendiklerini belirterek, halkın ihtiyaçları ve hükümet politikaları doğrultusunda Türk iş adamlarının yurt dışında yatırım yapmalarına öncülük yapacaklarını bildirdi.

Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayacak Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelere yapacakları ziyaretler, düzenleyecekleri fuarların yanı sıra yatırımcıları katma değeri yüksek ürünlere yönlendireceklerini söyledi.

Genç, “USTEK olarak iş adamlarına öncülük yapacağız. Ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak her türlü yatırımın, üretimin ve ihracatın artırılması için girişimlerde bulunacağız. Türk iş adamları için yeni pazarlar belirleyip, bu pazarlardan en üst seviyede faydalanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

-USTEK’ten plaket

USTEK Yönetim Kurulu, ziyaretin ardından Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu’na şimdiye kadarki başarılı çalışmalarından dolayı plaket sundu.

Dr. Yavilioğlu, plaketten dolayı teşekkürlerini ileterek, bundan sonraki süreçte de USTEK’e desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.